Prihlásenie
Navigácia
Posledné komentáre
- ...No sám som bol svedkom
pred 2 dni 15 hod - Sauna Heinola
pred 1 týždeň 1 deň - ValMez
pred 1 týždeň 2 dni - Ahoj Roman,
pred 1 týždeň 2 dni - BB
pred 1 týždeň 2 dni - BB
pred 1 týždeň 2 dni - sukromna sauna
pred 1 týždeň 3 dni - BB
pred 1 týždeň 3 dni - bb
pred 1 týždeň 3 dni - 3D - Fuggerov dvor
pred 1 týždeň 4 dni
Bratislava - Kopáč:
Asi 2 km za Slovnaftom. Je to úzke a pomerne hlboke štrkovisko v krasnej prirode.
Hľadať
Kto je online
Momentálne online: 1 používateľ a 20 návštevníkov.
Online používatelia
- naturistaSK


Kopáč
Vložil(a) naturistaSK, St, 21/01/2009 - 20:30Priatelia naturisti
Objavila sa tu informácia o prípadnej, doposiaľ ešte nezverejnenej lokalite v Bratislave. Pokiaľ toto miesto ešte nie je tak spropagované, dobré by bolo, ak niekto býva v blízkom okolí, keby nám dal prípadné info. Osobne túto informáciu neviem ani potvrdiť a ani vyvrátiť. V každom prípade to stojí za zváženie.
Ďakujem
Prajem pekný deň
Zdeno
ICQ: 319-208-873
Skype: naturistaSK
Ma niekto zaujem o free
Vložil(a) Anonym (bez overenia), Po, 22/06/2009 - 07:54freecycling
Vložil(a) Orim, Ut, 12/04/2011 - 09:43Ja by som sa pridal skor na
Vložil(a) Anonym (bez overenia), Po, 22/06/2009 - 09:14Ako sa tam dostať
Vložil(a) khaktus, Po, 23/03/2009 - 12:57Ostrov Kopáč sa nachádza medzi ľavým brehom Dunaja a areálom Slovnaftu. Tým sa netreba nechať odradiť, lokalita je nielen veľmi pekná a zaujímavá, ale dá sa povedať že i unikátna. Biskupické rameno, ktoré ostrov obkolesovalo je vlastne zvyškom pôvodného toku Dunaja, ktorý sa neskôr presunul do svojho dnešného priameho koryta. Po povodniach v 50.-60. rokoch 20. stor., následnej regulácii Dunaja a vybudovaní ochrannej hrádze po ktorej vedie Dunajská cyklistická cesta (DCC) rameno de facto vyschlo a s ním aj množstvo jazier/močiarov, ktoré sa na ostrove nachádzali - podľa starých máp. Neskôr sa organizácia APOP (eko-združenie pri Slovnafte) posnažila o sprietočnenie alebo aspoň zavodnenie ramena (hoci sa už nepripája do Dunaja, ale len do priesakového kanála na južnej strane). No pozrúc laickým okom na rameno, tento pokus dopadol "močaristo".
Ostrov Kopáč je unikátom stredoeurópskeho významu, pretože v jeho srdci, uprostred lužného lesa sa nachádza zvláštna rozľahlá lúka pripomínajúca africkú savanu. Vedie tadiaľ turistická cesta, je to veľmi pekné miesto na výlet - ak sa človek pozerá správnym smerom a dokáže sa povzniesť nad niekoľko slovnaftských komínov.
Jediným jazerom na ostrove Kopáč je malý (100m(?) dlhý) zvyšok po pokusnej ťažbe štrku - aspoň tak to uvádza jeden výskumník-kartograf v lokalite nazývanej mapami Panský diel, nachádzajúcej sa na ostrove hneď niekoľko metrov za severným zvyškom Biskupického ramena - pri betónovej ceste, ktorá rameno križuje a smeruje ďalej smerom na savanu, doprostred ostrova.
Jazerom som objavil už dávno, naturistické leto som tu strávil medzi maturitou a nástupom na vysokú školu - vo svojej osemnástke. Voda bola nádherné čistá, nezávadná, takmer pastelovo zelená. Rok 2000 bol všeobecne akýmsi "uvoľnenejším" - atmosférou asi najlepším aký si ako naturista pamätám. I bežní ľudia sa neváhali vyzliecť kdekoľvek - Rusovce boli preplnené, Čunovo takisto, dokonca bolo možné vidieť futbalistu osviežovať sa "na Adama" i na Rohlíku uprostred sídliska. Ďalšie letá sa akoby ochladilo.
Kopáč nie je ani doteraz veľmi známy, i vtedy sem chodilo len jeden či dva tucty ľudí za deň, textil, ale i nudisti - na brehu sú lesíky a viacmenej oddelené čistinky, takže sa dalo nájsť aj súkromie a fungovalo to viacmenej spôsobom - ak prišli prví nudisti, boli holí, ak prišli neskôr textiláci, boli po svojom a znášali sa. Z tých zaujímavejších zážitkov - jeden večer prišiel mladý chlap, kúpal sa najprv v slipoch, neskôr "sa uvedomil" že je v lese viacmenej sám, vyzliekol sa do naha, zdvihol zo dna starý kus konára, ručal a hral sa na jaskynného muža. Inokedy na poludnie prišli dvaja šnorchloví nudistickí potápači (otec a syn?) a skúmali severný breh, na ktorom vytŕčajú z vody staré korene stromov (s trochou fantázie mi to pripomína mangrovové porasty). Často sem chodievali mladí bubnovať, hrať volejbal - pri zadnej časti jazera sa nachádza celkom priestranná trávnatá lúčka i provizórny skokanský mostík.
Neskôr som však objavil Rusovce, kam som začal chodiť pravidelne, teraz zájdem na ostrov len dva krát za sezónu, ale jeho zlaté časy asi pominuli, rozoklaný koniec jazera pri ceste bol zahádzaný plastovými fľašami, neviem či sa oň ochranári ešte starajú. Voda už tiež nie je to čo bývala v 2000, ale keď nie je zamorená páperím z topoľov, ktoré sa v neďalekom lese umelo vysádzajú kvoli ťažbe dreva či žaburinou a kdeakou szónnou chémiou, ešte stále sa v nej dá zaplávať a osviežiť. Dokonca, na zmienenom konci pri ceste zvykli rásť krásne na ružovo kvitnúce lekná. Severný breh jazera je neprístupný, na južnom vedie asi 2-3 metre nad jazerom chodník pomedzi borovice, ktoré dotvárajú celkom peknú atmosféru (borovice sa mi vždy spájajú s letným kúpaním). Päť minút bicyklom či pätnásť pešo sa dá ďalej po betónovej a poľnej ceste dôjsť k savane. Poznajúc lužné lesy a krajinu v okolí BA, je to naozaj veľmi zvláštne a zaujímavé prostredie.
Takpovediac som mal možnosť sledovať, ako dokázali za polovicu dekády ľudia zlikvidovať krásne stratené jazierko schované v lese - snáď sen každého (nielen) naturistu - takže dúfam, že tento článok nespôsobí nejaký masový nával a ešte väčšiu škodu - na spôsob Rusoviec, alebo ZP. Naturizmus je predsa o Nature - Prírode - a uvedomelom človeku v nej. Poznámka na záver: ostrov Kopáč je (zatiaľ ešte stále) vyhláseným Chráneným územím.
Cestu, popísané mapy s trasami, prípadne zopár fotografií môžem zaslať, keď sa dozviem na akú adresu... :x)
adresa
Vložil(a) naturistaSK, Po, 23/03/2009 - 16:52...je jednoduchá: asn@asn.sk
Prajem pekný deň
Zdeno
ICQ: 319-208-873
Skype: naturistaSK
Kopac
Vložil(a) Juraj (bez overenia), St, 21/01/2009 - 23:19Koordinaty zaslane
Vložil(a) khaktus, Št, 30/04/2009 - 20:01hotovo
Vložil(a) naturistaSK, Št, 30/04/2009 - 21:30Sorry, trochu som na to pozabudol
Prajem pekný deň
Zdeno
ICQ: 319-208-873
Skype: naturistaSK
Este dodavam, ze v oblasti
Vložil(a) Mirco (bez overenia), Po, 15/06/2009 - 13:10